כך תפחיתו את התקפי האלרגיה לקרדית האבק

January 12 2023doritr

אנשים מסוימים אינם סובלים כמעט מאלרגיות, אבל עבור 15% עד 20% מהאוכלוסייה אפילו בסביבה הביתית יש לא מעט גורמים שיכולים לגרום להם להתקפי אלרגיה המלווים בשלל תופעות לא נעימות כגון גירודים בגוף, התעטשויות, צריבות בעיניים ועוד.

אחד מהגורמים הנפוצים ביותר לאלרגיה (או “אלרגן” ליתר דיוק) היא קרדית האבק. כפי ששמה רומז, מדובר ביצור אשר אוהב להתחבא במרבצי אבק אשר בסביבה הביתית שלנו מאופיינים בטמפרטורה חמימה ולחות גבוהה.

מי שאלרגי להפרשות של קרדית האבק חשוף אליה חלק נכבד משעות היממה ובמיוחד בחדר השינה. לא רק מכיוון ששם אנחנו מבלים שליש מחיינו (לפחות…), אלא גם מכיוון שהמצעים והסדינים שלנו מהווים את מקום המחבוא המועדף על הקרדית.

אומנם אי אפשר להיפטר לחלוטין מנוכחותה של קרדית האבק, אך אפשר לצמצם את החשיפה אליה וכך למעשה גם את תדירות וחומרת ההתקפים. למרות זאת, יש להדגיש כי במקרים של אלרגיה חריפה לקרדית, במיוחד כזו המשולבת במחלה אסתמטית, חשוב קודם כל לפנות לרופא מומחה על מנת שיתווה טיפול מתאים.

אז איך עושים את זה?

טיפול במצעים וחדר השינה

את המצעים בחדר השינה תמיד רצוי להחליף בתדירות גבוהה, אך זה לא תמיד מספיק: רצוי לבחור במצעים מיוחדים באריגה צפופה אשר מקשים על קרדית האבק לחדור פנימה. ישנם בשוק סטים שלמים של מצעים כאלו ואף מגני מזרון מיוחדים.

שנית, את המצעים יש לכבס בטמפרטורה הגבוהה ביותר האפשרית על פי הוראות הכביסה מכיוון שחום שכזה קוטל את הקרדית. במידה והמצעים לא מותאמים לכך, ניתן להשתמש במנטרלי אלרגנים מיוחדים.

את הכביסה עצמה רצוי לתלות בחוץ, ויש אף כאלו שממליצים לתלות את המצעים בחוץ באופן יום יומי גם מבלי לכבס אותם. הסיבה לכך היא שקרינת השמש הישירה מסוגלת אף היא לקטול את הקרדית והיא בכל מקרה מוציאה את הלחות מהמצעים. רצוי לא לעשות זאת ליותר משש שעות על מנת שלא לפגוע במצעים עצמם.

מלבד טיפול במצעים, רצוי להוציא מחדר השינה גם ארגזי מצעים שנוטים לצבור אבק ולהכניס את המצעים לארונות נקיים.

שאיבת הבית

קרדית אבק הבית נוטה להצטבר גם על רהיטים, שטיחים וחפצים אחרים שמתמלאים בקלות באבק. הדרך הטובה ביותר לנקות אותם היא באמצעות שואב אבק בעל מסנן מיוחד הנקרא HEPA. באמצעות מסנן זה פעולת היניקה של השואב אינה פולטת חזרה את האלרגנים לחלל החדר.

אם קיימים בבית וילונות רגילים מבד, רצוי להחליף אותם בווילונות מכותנה צפופה או לוותר עליהם במידה והם משמשים לקישוט בלבד.

צעצועים ובובות

עצה נוספת היא להוציא מהבית צעצועים או בובות דמויי פרווה שנוטים לצבור אבק בחלק הפנימי שלהם. ניתן להשתמש בצעצועים שניתן לכבס על פי ההוראות אותן ציינו קודם לכן.

Share: