טיפול CBT- המדריך השלם לטיפול קוגנטיבי- התנהגותי

January 23 2023doritr

טיפול cbt  הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מדובר על התערבות מבוססת ראיות בעלת תוצאות טובות וחזקות. שיטת הטיפול המדוברת נבדלת מטיפול פסיכולוגי בשיטות אחרות בכך שהיא מדגישה את השילוב בין החשיבה, הפעולה וההתנהגות ובהיותה ישירה, אקטיבית וקצרת מועד. היא משתפת, גלויה והיא מונחית על ידי ראיות ומחקרים קליניים בלבד. מכיוון שטיפול זה הוא תהליך אקטיבי, מכוון מטרה וממוקד הרי שהמטפל מאותגר ונמדד כל הזמן בהתקדמות שלו לקראת השגת המטרות של הטיפול. בטיפול המדובר אין מטופל שנכשל, אלא יש שיטת טיפול שצריכה להתייעל ולהשתפר.

שיטת CBT- מדוע היא מוצלחת?

חשוב לדעת כי המטרה העיקרית של טיפול cbt היא לסייע למטופל להוביל שינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות וכך לשפר את איכות החיים שלו, לא על ידי שינוי הנסיבות שבהן הוא חי אלא על ידי קידום היכולת שלו להגביר שליטה על התפיסה שלו לגבי הנסיבות הללו. שיטת הטיפול המדוברת היא מאוד מוצלחת בשל כמה סיבות. אחת הסיבות המרכזיות לכך שמדובר על שיטת טיפול מוצלחת היא שהשיטה המדוברת נחקרת כל הזמן בצורה מקיפה מאוד תוך שהיא מתאימה את עצמה למבנה וכן למערך של מחקרים קליניים מבוססי ראיות. במילים אחרות, כמו שרופאים מעריכים את היעילות של תרופה חדשה כך יכולים  הקלינאים להעריך את היעילות של פרוטוקול ספציפי להפרעה ספציפית. הטיפול המדובר מצליח להיבחן בתוך מערכי ניסוי ומחקר מעצם החתירה שלו לעבר שינויים ברורים, מוסמכים ואובייקטיבים אשר ניתנים למדידה במחשבות, בהתנהגויות וברגש. מעבר לכך השיטה המדוברת מביאה לתוצאות עמידות ומהירות.

למי יכולה שיטת טיפול CBT?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים לילדים, לבני נוער ומבוגרים. מאות מחקרים מלמדים על היעילות של שיטת הטיפול המדוברת במגוון רחב של הפרעות וקשיים נפשיים. השיטה יכולה לטפל בפוביות שונות, בחרדות, התקפי פאניקה וחרדה, הפרעת לחץ פוסט טראומתית, אכילה רגשית, ניהול ושליטה בכעסים, בעיות שינה, OCD, חרדת מבחנים, מחשבות טורדניות, חרדה חברתית, דיכאון, חרדת נהיגה, דימוי עצמי וביטחון עצמי נמוך, דחיינות, הפרעות אישיות, חרדות ופחדים אצל ילדים, OCD אצל ילדים ובני נוער, התקפי זעם אצל מבוגרים, ילדים ומתבגרים, משברים, התמכרויות, שליטה בדחפים ועוד.

כמה זמן נמשך טיפול CBT?

טיפול פסיכולוגי דינמי יכול לארוך פרקי זמן ארוכים, לעומת טיפול CBT אשר נותן מענה ממוקד יותר ותכליתי תוך פרק זמן קצר. אורך הטיפול המדובר ינוע בין 10 ל20 מפגשים. על אף שיכולים להיות מקרים שבהם הטיפול יימשך מעבר ל20 מפגשים, אך לרוב הטיפול יהיה קצר יותר. לעיתים הטיפול ידרוש גם פחות מ10 מפגשים וזאת בהתאם לתוצאות שהשיג האדם בכל מפגש. הדבר החשוב ביותר הוא לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר בטיפול בשיטה זאת, אשר יסייעו לכל אדם לקבל את המענה המדויק לו במהלך הטיפול, להציב מטרות מדויקות וממוקדות לטיפול המדובר ואף להשיג אותן באמצעות יישום השיטה.

 

 

 

Share: