מידע על מצבות, מאילו חומרים ניתן לבנות מצבה ומה כותבים על מצבה

January 17 2023doritr

כאשר אדם אהוב נפטר, כנראה שהדבר האחרון שאנשים רוצים להתעסק בו הוא נושא עיצוב והתקנת המצבה. עם זאת, זהו חלק בלתי נפרד מתהליך הפרידה הכאוב, ובחירת המצבה הנכונה תלויה בעיקר במשפחת הנפטר. וכדי שהמצבה תנציח את זיכרון הנפטר בדרך ראויה, חשוב לבחור בחומרי גלם איכותיים ואיתנים לפגעי מזג האוויר.

  • הגבלות עיצוב מצבה שחשוב לקחת בחשבון

לפי ההלכה ביהדות, לא קיימות הגבלות על עיצוב מצבות, אבל בבתי העלמין השונים ברחבי הארץ אכן עשויות להיות הגבלות עיצוב, הגבלות גובה, דרישת אחידות מבנית ועוד. לכן, לפני שאתם בוחנים קטלוג מצבות שונות, צרו קשר עם בית העלמין כדי לוודא את הסוגייה הזאת.

  • בדיקת רישום קבלן המצבות

לפני שבוחרים קבלן מצבות, חשוב לוודא שמדובר באיש מקצוע מנוסה ובעל מוניטין מוכח בתחום בארץ. במקרים בהם הקבורה מתבצעת בבית עלמין דתי, בדרך כלל תצטרכו לוודא כי הקבלן הינו קבלן רשום. במידה שלא, ייתכן שחברה קדישא לא תאשר את ההסתייעות באותו קבלן.

  • מה אפשר לכתוב על מצבות ובאילו חומרי גלם ניתן להשתמש?

לגבי כיתוב על מצבות, ישנן שיטות חריטה שונות שמאפשרות כיתוב בעיצובים מאוד מגוונים. מבחינת הגבלות כיתוב, בד”כ אין כאלו, אבל בכל זאת מומלץ לבדוק מול בית העלמין את הנושא. מבחינת חומרי הגלם הניתנים לשימוש, חומר הגלם הנפוץ ביותר הוא כמובן שיש. מעבר לשיש, תוכלו להשתמש בחומרים כמו אבן בזלת, אבן חברון, שיש טורקי, אבן שלהבת, גרניט, אבן גלילית ועוד.

  • האם יש כיתוב ייעודי למצבות?

בדת היהודית, נהוג לציין כמה אלמנטים קבועים על גבי מצבות. למשל, בראשית הכיתוב בד”כ מציינים “פ”נ”, משמע “פה נקבר”. לאחר שמוסיפים את פרטי האדם הנפטר, לרוב חותמים את כיתוב המצבה ע”י המונח “ת.נ.צ.ב.ה”, משמע תהא נשמתו/ה צרורה בצרור החיים. שאר הכיתוב יהיה נתון לשיקול דעת המשפחה, מה שלרוב יכלול את הייחוס של אותו אדם אהוב לקרוביו. לדוגמה: “בנו של”, “אב וסבא של” וכדומה.

  • סוגי חריטות על מצבות

באפשרותכם לבחור בין סוגי תבליטים (אותיות תבליט, כלומר בולטות), כמו גם סוגי חריטות על מצבות, אותיות מוברגות או מודבקות, אותיות הפוכות (שנקראות גם “נגטיב”) ועוד. ככל שהחריטה תהיה ייחודית יותר, כך התהליך עשוי להיות יותר ארוך וכמובן יקר. ולכן חשוב לתכנן את בניית, עיצוב והתקנת המצבה כמה שיותר בהקדם.

  • בחרו בחברת המצבות הנכונה – מי היא?

יחד עם כל הקושי והצער הנלווים לפרידה מאדם אהוב, אנו ממליצים בחום לב להתחיל בתהליך בניית המצבה בהקדם. הפרידה היא נורא קשה, והצבת המצבה נדרשת כדי שהמשפחה והקרובים יוכלו לנסות להמשיך הלאה. זהו חלק מצער מפרידה מצערת יותר, וחשוב לבחור בחברת מצבות שתוכל לייצג בכבוד ובחום לב את הזיכרון הפיזי האחרון של אהובכם.

Share: